Termal Etiket Nasıl Kullanılır?

Termal etiketler genellikle sıcak ortamlarda fazla dayanıklılık göstermeyen ve ömrü kısa olan etiket çeşitleridir. Fakat buna rağmen maliyet açısında oldukça uygun olması termal etiketlerin tercih edilmesini sağlamaktadır. Özellikle marketlerde ya da terazi etiketi olarak kullanılan termal etiketler ömrünün kısa olmasının sebebi ise üzerindeki maddeden dolayı neme ısıya ya da ortamda bulunan yoğun ışığa duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır. Termal etiketler kağıt bazlı termal etiketler ve plastik bazlı termal etiketler olarak 2 gruba ayrılıyorken kullanım alanı daha yaygın olan kağıt bazlı termal etiketler de kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar Eco termal etiket ve Lamine termal etiketlerdir. Kağıt bazlı etiketler ambalaj sistemlerinden tutun da ofis ortamlarına kadar pek çok sektörde tercih edilen bir etiket çeşididir. Tabi kullanım alanında ki bu yaygınlık ürünlerin maliyetlerinin de oldukça düşük olmasının etkisi vardır.

Eko Termal Etiketin Kullanım Alanları

Eko termal etiketlerin üzerinde korumaya yönelik herhangi bir tabaka bulunmaz bu da onların daha kısa ömürlü olmasına üzerindeki yazının ya da bilginin kısa süre sonra uçmasına sebep olmaktadır. Kağıt bazlı olan etiket çeşitleri arasında olan eco termal etiketlerin ortalama ömrü ise en az 3 ay en çok ise 6 ay kadardır. Bu neden ile çabuk tüketilmesi gerekmektedir ve sıcak ortamlardaki dayanıklılığı ise oldukça kısadır. Etiket kullanımı kısa süreli ise maliyeti düşük olan bu eco termal etiketlerin kullanılması mantıklı olacaktır. Eco termal etiketlere baskı işlemi yapılır iken ribon kullanılmamaktadır sadece ısı ile baskı yapılır bu da eco termal baskı yönteminin kısa ömürlü olmasına sebep olur. Termal etiketlerden bir diğeri ise lamine termal etiket çeşididir. Lamine termal etiketler ise eco termal etiketlerin tam aksine daha uzun ömürlüdür ve üzerindeki yazı eco termal etikete nazaran daha uzun süre kalmaktadır.

Lamine Etiket Nedir?

Lamine termal etiket termal etiket çeşitlerinden uzun ömürlü olandır. Kağıt bazlı etiketlerden olan lamine termal etiketler Top termal etiket olarak da bilinmek ile birlikte baskı esnasında ribon kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan termal etiket çeşididir. Bunun yanı sıra kağıt bazlı termal etiket çeşitleri arasında uzun ömürlü bir etikettir. Lamine termal etiket yapışkanlık kalitesi bakımından eco termal etiketten çok farklı değildir. Fakat lamine termal etiketin üzerinde koruyucu bir tabaka bulunduğu için eco termal etikete nazaran daha uzun ömürlüdür. Fakat buna rağmen tıpkı eco termal etikette olduğu gibi ısı ve ışıktan hatta nemli ortamlardan olumsuz yönde etkilenmektedir.

Lamine termal etiketlerde genellikle gıda ürünleri için kullanılırken hastanelerde de kullanımı oldukça yaygındır. Eco termal etikete göre ise fiyat bir miktar fazladır. Ömrünü tamamlayan ya da güneş gibi sıcak ortamlara maruz kalan lamine termal etikette bir süre sonra kararma görülmektedir. Lamine termal etiketlerde ortalama ömür ise en az 6 ay en çok ise 9 ay kadardır. Gerek eco termal etiketler gerekse de lamine termal etiketler baskılı ya da baskısız bir şekilde temin edilebilen stickerlardan biridir. Lamine termal etiketler eco termal etiketlerin aksine çift taraflı termale sahiptirler ve baskı esnasında ribona ihtiyaç duyulmaz. Ribon ise rulo şeklinde bulunur ve belli bir ısıda üzerinde bulunan mürekkep erir böylece baskı esnasında etiket üzerine istenilen baskının uygulanması sağlanır. Ribonun bir yüze ısıda eriyen bir mürekkep ile kaplı iken diğer yüzeyinde ise dayanıklı bir koruyucunun bulunması baskı işleminin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.