Kağıt Bazlı Etiketler

Etiketler üzerine yerleştirildikleri ürünlerin değerini ya da türünü belirtmek için kullanılan malzemelerdir. Etiketler genellikle plastik bazlı ya da kağıt bazlı etiketler olarak 2’ye ayrılmaktadır. Kağıt bazlı etiketler termal etikettir ve bunlarda kendi içerisinde 2 şekilde kategorize edilir. Kağıt termal etiketlerden biri e ko termal etiket iken diğeri ise lamine termal etikettir.

 Termal Etiketlerin Kullanım Alanları

Kağıt Bazlı EtiketlerTermal etiketler genellik perakende satışlarda, taşımacılıkta ya da ofis içerisinde sıkça kullanılmaktadır. Kağıt bazlı etiketlerin kullanım alanları plastik bazlı etiketlere göre oldukça fazladır. Fakat kısa ömürlüdür. Etiketlerde yapışkan özellik de belli derecelere göre ayrılmıştır eğer kısmen uzun süre kullanılacak bir etiket ise yapışkanlık derecesi yüksek olan bir etiketin kullanılması gerekmektedir. Bunu kullanıcı kendi isteğine göre tercih edebilir. Isıya neme ve ışığa karşı duyarlı olan bu termal etiketler ömürlerini tamamlamaya başladıkları andan itibaren kararmaya başlamaktadırlar.

 Eko termal Etiket Nedir?

Eko termal etiket daha çok gıda sektöründe ya da hastanelerde tercih edilen bir etiket çeşididir. Bu etiketler özellikle tüketimi ve sirkülasyonu hızlı olan yerlerde kullanılır. Eko termal etiketlerde kullanım süresi genellikle 3 ile 6 aydır ve bu süreden sonra etikette kararma başlar. Tüm bu özelliklere rağmen kullanım alanı oldukça yaygındır. Çünkü maliyetleri düşüktür. Eko termal etiket türlerinde koruyucu tabakaya gerek yoktur. Ayrıca ribon kullanımı da bu ürünlerde gereksinim değildir. Çünkü eko termal etiketlerde ısı yöntemi kullanılır. Maliyet açısından oldukça uygun ürünlerdir.

 Lamine Termal Etiket

Kağıt Bazlı EtiketlerLamine termal etiket kağıt bazlı etiket gurubuna dahil olmak ile birlikte eko termal etiketlere nazaran daha uzun süre dayanıklılık gösterir. Yine lamine termal etiketlerin baskı netliği ve kalitesi eko termal etikete göre daha iyidir. Lamine termal etikette ribon kullanmaya gerek yoktur. Yapışkanlık derecesi kullanıcı tarafından belirlenebilir. Kullanım alanına göre en uygun olan yapışkanlık derecesi belirlenmelidir. Lamine termal etiket çeşitlerinin baskıları daha kaliteli olduğu için üzerindeki yazıların etikette kalma süresi de eko termal etiketlere oran ile daha uzun sürelidir.

Lamine termal etiketlerin kullanım süreleri en az 9 ay en çok ise 12 ay kadardır. Bu süreyi tamamlamış olan lamine termal etiketler zamanla kararmaya başlayacaklardır. Bu etiketler de tıpkı eko termal etiketler gibi sıcağa ve nemli ortamlara karşı dayanıksızdır ve böyle ortamlarda uzun süre kalmaları ömürlerini kısaltmaya sebep olacaktır. Ayrıca etiketler kağıt bazlı olmaları sebebi ile de kimyasallara karşı hassastır. Olumsuz koşullarda kaldığında ya da ömrünü tamamlamaya başladığında zaman içerisinde üzerindeki yazı uçmaya başlayacaktır. Lamine etiketler de maliyet açısından oldukça uygun olsa da dayanıklılık süresinin uzun olması sebebi ile eko termal etiketlerden biraz daha fazla maliyetlidir. Fakat kağıt bazlı termal özellikte olan bu ürünlerin fiyatlarını dayanıklılıkları kadar ebatları da belirlemektedir.