Barkod Okuyucu İle Sistematik İşlemler

Barkod okuyucu; teknolojinin gelişmesi ile birlikte zamanla yarışılan sektörler içerisinde üretimin ve alışverişin hız kazandırılmasına duyulan bir ihtiyaç olarak doğmuş ve barkod üzerindeki çizgilerin elektronik bir şekilde sinyallere dönüştürülmesini ve ardından yazıcının şifreleri çözerek anlaşılabilecek tanımlar haline getirmesini sağlayan bir araç olmaktadır.

Kullanım amaçları

Kullanım amaçları son derece seri işlem yapabilmek ihtiyacından kaynaklı olmasının yanında insan gücüne olan ihtiyacı azaltması buna bağlı olarak maddi ihtiyacın en aza indirilmesi sonucunda kar marjını yükseltmesine verdiği katkılarda gün geçtikçe daha geniş çerçevelerde kullanımlarını arttırmasını sağlamaktadır. 

Barkod okuyucular, hangi sektör içerisinde ve temel olarak ne adına kullanılmak istendiğine bağlı olarak daha kolay ve pratik işlem yapılması için kullanılmakta olan ışık kaynaklarına, kablolu ve kablosuz olduklarına göre de kalem tarayıcı, el tipi tarayıcı, masa üstü tarayıcı, sabit tarayıcı gibi çeşitlere ayrılmış bulunmaktadır. Amacına uygun olarak seçilmekte olan barkod okuyucularının verimini kaybetmeden daha uzun ömürlü kullanılması sağlanmış bulunmaktadır. 

Barkod okuyucuların kullanım alanları nelerdir?

Barkod okuyucular iş gücünden ve zamandan yaptığı tasarruflar nedeni ile hızlı bir şekilde kullanımları yaygınlaşmakta olan ürünler olup teknolojinin bu alandaki gelişmeleri ile birlikte sürekli olarak yenilenmekte ve hızlı işlem kalitesini arttırmaktadır. En çok bilinen masa üstü okuyucular özellikle süpermarket kasalarından bulunmakta olup ürünlerin hızlı bir şekilde fiyat bilgilerinin ekrana gelmesini sağlayarak seri bir şekilde alışverişin yapılmasını sağlamanın yanında market içerisindeki stok takiplerinin yapılmasını ve gün sonu işlemlerinde hata payını otomatik sonuç elde edilmesini sağlamak gibi büyük avantajları bulunmaktadır.

Sabit tarayıcıya sahip olan barkod okuyucu ise daha sanayi tipi alanlar içerisinde üretimin ve taşımacılığın yapıldığı alanlarda sayım işlemlerinin yapılmasını ve palet, kutu, ahşap gibi malzemelerin başka noktalara yüklemelerinin yapılmasını sağlamak amacı ile kullanılmakta olup güvenilirliği arttırmaktadır.