Barkod Etiketleri Üzerine Hangi Yöntemlerle Baskı Alımı Yapılıyor

Barkod etiket denildiğinde akla çok geniş bir kullanım alanı gelmektedir. Hastanelerden, endüstriye, mağazalardan marketler, üretimden elektroniğe hemen hemen her alanda barkod etiket kullanımından söz etmek mümkün olmaktadır. Bir markete gittiğinizde pek çok üründe barkod etiket olduğunu görürsünüz. Barkod etiketler barkod yazıcıya tutulduklarında üzerine yapıştırılmış oldukları ürünün stok kodundan üretici firmasına, birim fiyatından ürünün özelliğine dair pek çok bilgiyi barkod okuyucu cihazın ekranında görmek mümkün olabilmektedir.

Barkod etiketleri kendiliğinde yapışkanlı bir özellik barındırırlar. Bu özellikleri sayesinde her türlü ürünün üzerine kolaylıkla yapıştırılabilmektedirler. Tüm bu özellikleri bakımından vazgeçilmez bir öneme sahip olan barkod etiketi kullanımı hem satıcıya hem de alıcıya büyük bir kolaylık sağlar. Ürün hakkında bilgi edinilmesi konusunda insanların en büyük yardımcısı olma niteliğini barındırırlar.

Üzerlerinde kendiliğinde mevcut durumda olan yapışkanları sayesinde kullanımları son derece kolay ve pratik olan etiketler iki farklı kategoriye ayrılmaktadırlar. Barkod etiketlerin bir kısmının yapısında kâğıt kullanılmış olup bunlar kâğıt bazlı barkod etiketler olarak kategorize edilmiştir. Kimilerinin da yapısında plastik kullanılmış olup bu tür barkod etiketler de plastik bazlı barkod etiket olarak kategorize edilmiştir.

Barkod etiketleri ikiye ayıran bir diğer özellik ise etiketler üzerine yapılan baskı yöntemleridir. Termal etiketler üzerine direkt termal baskı yöntemi uygulanarak baskı alma işlemi gerçekleştirilirken termal olmayan diğer barkod etiketleri üzerine ise termal transfer yöntemi ile baskı alma işlemi uygulanır.

Barkot Etiket Çeşitleri

Kâğıt malzeme ihtiva eden etiketler; Vellum etiketler, Kırılgan özellikli etiketler, Fastyre etiketler, Kuşe etiketler, Lazer, Suda Erime özelliği olan etiketler, Lamine Termal etiketler, Sandviç etiketler, Eko Termal etiketler, Dipfriz Termal, Floresan, , Karton,

Plastik ihtiva eden etiketler; Opak PP etiketler, Opak PE etiketler, Data PE etiketler, Silvermat etiketler, Şeffaf etiketler, Void etiketler gibi pek çok barkod etiket çeşitliliği bulunmaktadır. Pan Etiket firması 40’ın üzerinde barkod etiket çeşidinin üretimini gerçekleştirmekte ve müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Direkt Termal ve Termal Transfer Yöntemi Nedir?

Termal etiketler üzerine baskı alma işleminde uygulanan direkt termal uygulamasında ribon adı verilen barkod mürekkebine ihtiyaç söz konusu olmaz. Baskı işleminde etiketin ısı ile tepkileşme göstererek karamasından yararlanılır. Bu şekilde baskı işlemi gerçekleştirilir. Bu özelliği bakımından direkt termal baskı uygulaması daha düşük maliyetli olarak gerçekleştirilmektedir.

Termal transfer baskı yönteminde ise ribon adı verilen sarf malzeme kullanılır. Bu baskı yöntemi ise termal özelliği olmayan barkod etiketlere baskı işleminin gerçekleştirilmesinde kullanılır. Bu sakı işlemi direkt termal baskı işlemine göre biraz daha yüksek maliyetlidir.

Barkod Etiketleri Olumsuz Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Plastik bazlı özellik taşıyan barkod etiketler ve kâğıt bazlı barkod etiketler, su, nem, ısı ve ışık gibi faktörlerden olumsuz şekilde etkilenerek zarar görürler. Ancak kâğıt bazlı olan etiketler bu etkenlerden plastik bazlı olanlara göre daha kolay ve çok zarar görürler.