Barkod Etiketi Nasıl Kullanılan Bir Üründür?

Barkod Etiketi Nasıl Kullanılan Bir Üründür?

Üzerine ürün hakkında bilgilerin yazılı durumda olduğu ve yapışkanlı kâğıtlar, barkod etiketleri olarak adlandırılırlar. Oldukça geniş bir kullanım alanları olduğundan barkod etiketlere hemen hemen her yerde rastlamak mümkün olmaktadır. Elektronik ürünler üzerinde, mağazalarda, marketlerde barkod etiketlerin olmadığı ürünlere rastlamak neredeyse mümkün değildir. Barkod etiketi hem satıcı durumunda olanlar hem de alıcı durumunda olanlar için çok büyük kolaylık sağlayıcı nitelikte ürünle ilgili bilinmesinin önemli olduğu bilgileri içermektedir.

Bu konunun çok daha iyi anlaşılabilmesi adına bir örnek ile anlatmak gerekirse; Mesela market duvarlarında barkod okuyucuları muhtemelen görmüşsünüzdür. Üzerinde barkod bulunan herhangi bir ürünü, bir barkod okuyucusuna tuttuğunuz takdirde ürün ile ilgili bilgileri kolaylıkla ekranda görebilirsiniz. Bu bilgiler ürünün birim fiyatından üretici firmasına kadar olan her türlü bilgiyi kapsamayabilmektedir. Bu bakımdan barkod etiket, ürün hakkında merak edilen bilgilerin edinilmesine yarayan en önemli nesne olma özelliğine sahiptir.

 Barkod Etiket Nasıl Bir Etiket Türüdür?Barkod Etiketi Nasıl Kullanılan Bir Üründür?

Barkod etiketler kendiliğinden yapışkanlı olup iki kategori altında toplanırlar. Bunlar kâğıt bazlı olan barkod etiket ve plastik bazlı olan etiketlerdir. Kâğıt bazlı olan etiketler, plastik bazlı etiketlerle kıyaslandığında daha kısa bir ömre sahip bulunmaktadırlar. Plastik bazlı etiketlere oranla dış etkenlere karşı daha dayanıksız bir yapı sergilerler. Işık, ısı, nem ve su her iki etiket çeşidi içinde olumsuz etki yaratır. Ancak kâğıt bazlı olan barkod etiketler daha fazla miktarda etkilenirler. Bu durumların haricinde barkod etiketler, direkt termal baskı alınan etiketler ve termal transfer yöntemi ile baskı alınan etiketler olarak kendi aralarında ikiye ayrılmaktadırlar.

Direkt termal baskı yöntemi kullanılarak baskı alma yöntemi termal etiketler için kullanılan bir            yöntem olma özelliğine sahiptir. Bu yöntemde etiket üzerine baskı alımı esnasında herhangi bir ribon ve benzeri sarf malzeme kullanımı gerekli olmaz. Sadece etiketin ısıya maruz kalarak kararması yeterlidir. Termal özellikli etiket dışında kalan etiketlerde baskı alım işlemi için ribon olarak adlandırılan barkod mürekkebinin kullanılması gerekir. Ribon sarf malzemesinin kullanıldığı baskı yöntemi ise termal transfer olarak adlandırılır.

 Barkod Çeşitleri Nelerdir?

Pan etiket firması 40’ın üzerinde etiket çeşitleri imal etmektedir. Ancak termal barkod çeşitlerinden bahsedilecek olursa bunlar; kâğıt bazlı ve plastik bazlı olarak iki farklı türde olup bu etiketleri birçok çeşidinin de varlığı söz konusudur.

 Kâğıt bazlı olan etiket çeşitleri

-Lamine barkod etiketler

-Eko termal barkod etiketler

-Lazer etiketler

-Kuşe Etiketler

-Sandviç etiketler

-Kırılgan etiketler

-Floresan etiketler

-Suda eriyen etiketler

-Vellum Etiketler

-Dipfriz termal etiketler

-Fastyre etiketler

-Karton etiketler

 Plastik Bazlı Etiket Çeşitleri

-Şeffaf etiketler

-Opak PP etiketler

-Opak Pe etiketler

-Data PE etiketler

-Sivermat etiketler

-Void etiketler

Barkod etiketler ürün cinsine göre değişiklik gösteren fiyatlarda satılmaktadır. Etiket fiyatlarına etki eden faktörler arasında bulunan diğer etkenler ise etiketin ölçüsü, müşterinin tek seferde sipariş vermiş olduğu ürün adedi gibi durumlardır. Bu nedenlerden ötürü, etiket fiyatları ile ilgili olarak genel bir bilgilendirme yapılması mümkün olamamaktadır. panetiket.com adresini ziyaret ederek ihtiyaç duyduğunuz ürün ya da ürünler hakkında detaylı olarak bilgi alınabilir satın alma işlemleri için fiyat teklifi talebinde bulunabilirsiniz.

Uzun yılların kazandırmış odluğu bir tecrübe ile müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik üretimler gerçekleştiren ve ürün satışı yapan Pan etiket firması ile arzuladığınız çözüme hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çok geniş bir kullanım alanı bulunan etiketler gerek üreticiler ve gerek se tüketiciler için çok büyük önem taşıyan ve bilgilendirici nitelik barındıran ürünlerdir. Pan etiket ise bu ürünleri satın alabileceğiniz en doğru adresler arasında yerini almaktadır.